В даній статті піде мова про отримання фізичними особами вимоги про погашення боргу зі сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) від органу Державної фіскальної служби (далі – орган ДФС).

Наразі такі вимоги отримують, в тому числі особи, які відносно давно реєструвались  як ФО-П та вже тривалий час не здійснюють діяльність. Всіх їх поєднує те, що вони не припинили ФО-П у передбаченому законодавством порядку.

Алгоритм дій для припинення ФО-П як раніше, так і зараз виглядає наступним чином:

- подача за місцем реєстрації ФО-П заяви державному реєстратору про реєстрацію припинення підприємницької діяльності

- подача річної звітності за останній звітний період, подача ліквідаційної звітності та сплата необхідних податків і зборів

- зняття ФО-П з обліку в органах ДФС, Пенсійного фонду України, державної статистики (здійснюється органами ДФС самостійно за умови виконання всіх попередніх пунктів)

- закриття рахунків в банківських установах.

Якщо ж ФО-П не здійснив зазначені дії або здійснив їх частково, захиститись від можливих претензій ДФС буде дуже важко.

ЧИМ РЕГУЛЮЄТЬСЯ ОБОВ’ЯЗОК ЗІ СПЛАТИ ЄСВ?

27 грудня 2016 року був підписаний Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06 грудня 2016 року, яким, зокрема, внесено зміни до порядку нарахування та сплати ЄСВ.

З 01 січня 2017 року ФО-П на загальній системі оподаткування зобов’язані сплачувати ЄСВ незалежно від того чи отримали вони дохід, чи ні.

Отже, всі ФО-П, діяльність яких станом на 01 січня 2017 року не була припинена, зобов’язані сплачувати ЄСВ незалежно від отримання доходів від підприємницької діяльності.

Практика розгляду судами спорів щодо подібних справ наразі, на жаль, не на боці платників податків. Суди в даних спорах займають формальну позицію та підтверджують право податкових органів стягувати заборгованість зі сплати ЄСВ. Навіть, якщо в цей період фізична особа була офіційно працевлаштована, і ЄСВ за неї сплачував роботодавець, це не є підставою для звільнення від сплати ЄСВ в порядку, передбаченому для ФО-П. 

ЯК ДІЯТИ?

Перш за все, перевіряйте чи наявні відомості про Вас як ФО-П в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) за посиланням: https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch. Достатньо лише ввести індивідуальний податковий номер, щоб отримати інформацію про актуальний стан вашої реєстрації.

Якщо відомості про ФО-П наявні в ЄДР та Ви не бажаєте продовжувати підприємництво, радимо припиняти підприємницьку діяльність в передбаченому законодавством порядку. Звичайно, припинення реєстрації ФО-П не вплине на уже наявний борг зі сплати обов’язкових платежів, в тому числі і ЄСВ, однак зупинить щомісячне збільшення заборгованості.

Варто ретельно проаналізувати надіслану органом ДФС вимогу, наявні бухгалтерські документи та обрати один з двох шляхів дій: погоджуватись з сумою вимог та сплачувати її добровільно чи оскаржувати вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду.

Якщо дані про Вас як ФО-П відсутні в ЄДР, скоріше за все, Вам потрібно буде подати документи до державного реєстратора для внесення інформації до ЄДР і лише після цього припиняти суб’єкт господарювання.

Наразі складно запропонувати єдиний алгоритм дій для всіх ФО-П, які потрапили в дану ситуацію, оскільки багато чинників впливають на обрання способу захисту інтересів ФО-П. Однак, з впевненістю можна сказати, що тягнути час не можна, і навіть якщо Ви ще не отримували «листів щастя» від податкової, але маєте сумніви чи належним чином припинена ваша реєстрація ФО-П, перевірте!

Звертайтесь до спеціалістів «Logic Law» для отриманням детальної консультації та допомоги.